Czy warto korzystać z gotowych scenariuszy lekcji języka angielskiego dla dzieci?

14.02.2024
Czy warto korzystac z gotowych scenariuszy lekcji jezyka angielskiego dla dzieci

Gotowe scenariusze lekcji języka angielskiego – czy ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zależne od wielu czynników: od stylu nauczania po potrzeby samych uczniów. W tym artykule omówimy ten temat ze szczegółami, przedstawiając zalety i wady przykładowych lub gotowych lekcji angielskiego dla dzieci. Zapraszamy do lektury!

  Zalety gotowych lekcji angielskiego dla dzieci

  Na pierwszy ogień weźmy zalety korzystania z gotowych planów lekcji angielskiego dla dzieci. Tutaj wyróżnić możemy:

  Oszczędność czasu z pomocą gotowych materiałów

  Podobnie, jak przygotowanie prostych gier do nauki języka angielskiego, skorzystanie z gotowych scenariuszy lekcji pomoże Ci szybciej przygotować całe zajęcia. Jest to szczególnie ważne, gdy masz ograniczony czas na przygotowania, np. przez natłok pracy ze względu na dużą liczbę grup.

  czy warto korzystac z gotowych scenariuszy lekcji jezyka angielskiego

  Profesjonalnie opracowane materiały dydaktyczne

  Niewątpliwie największą zaletą gotowych scenariuszy lekcji angielskiego w Early Stage jest to, że są one tworzone przez doświadczonych metodyków. W efekcie tworzone są w oparciu o sprawdzone metody i zawierają odpowiednio zróżnicowane (a zarazem spójne – więcej o tym niżej) ćwiczenia i aktywności.

  Musisz jednak uważać na inne scenariusze, na przykład te znalezione w Internecie. W takich przypadkach często nie wiesz, kto stworzył taki plan i jakie miał wykształcenie, więc nie masz gwarancji, że taki scenariusz będzie skuteczny.

  Spójność i planowanie

  Korzystanie z serii gotowych scenariuszy lekcji języka angielskiego pomoże Ci zachować spójność zajęć. Dzięki temu możesz stworzyć długofalową strategię pracy z daną grupą lub uczniem i dokładnie monitorować ich postępy.

  Wszystkie materiały w jednym miejscu

  W przypadku podążania za gotowymi przykładami prowadzenia lekcji angielskiego z dziećmi korzystasz z jednego źródła materiałów, na przykład konkretnej aplikacji. To zaś umożliwia Ci szybkie znajdowanie potrzebnych materiałów i brak konieczności noszenia ze sobą wielu książek, co momentami potrafi stać się niezwykle problematyczne.

  W Early Stage przywiązujemy do tego olbrzymią wagę, dlatego wszystkie nasze autorskie podręczniki, w tym legendarny Grammar Rhymes, opatrzone są gotowymi planami lekcji oraz pomysłami na gry i zabawy związane z danym tematem. Wszystkie te materiały dostępne są na naszej platformie – nie musisz przejmować się noszeniem dodatkowych książek!

  Zobacz też:

  Plan i rutyna

  Chociaż rutyna może kojarzyć się nieco negatywnie, to w rzeczywistości jest niezwykle ważna – pozwala dzieciom uporządkować schemat lekcji. Dzięki temu Twoi uczniowie wiedzą, czego spodziewać się po każdym etapie zajęć, czują się bezpieczniej, potrafią ocenić czas do przerwy czy końca lekcji i przede wszystkim czują rytm zajęć.

  Korzystanie z gotowych scenariuszy pomoże Ci taką rutynę stworzyć, gdyż plany zajęć z tego samego źródła zazwyczaj opierają się na tym samym schemacie.

  Zobacz też:

  Wady gotowych scenariuszy lekcji języka angielskiego dla dzieci

  Jeżeli gotowe scenariusze lekcji języka angielskiego byłyby doskonałe, to nauczyciele nie zajmowaliby się tworzeniem własnych pomocy dydaktycznych, a tak przecież nie jest. Sięgnięcie po to rozwiązanie ma także swoje minusy.

  Brak personalizacji

  Przykładowe lekcje języka angielskiego dla dzieci czy gotowe scenariusze cechują się tym, że są dosyć ogólne – nie uwzględniają indywidualnych potrzeb i umiejętności Twoich uczniów. Dlatego mogą czasami być nieefektywne.

  W Early Stage staramy się temu przeciwdziałać. Z tego powodu nasze podręczniki zawierają dodatkowe sekcje, które możesz, ale nie musisz zrealizować, w zależności od tempa pracy i postępów uczniów.

  Monotonia

  Wracamy do tematu rutyny, jednak tym razem tej negatywnej. Częste korzystanie z gotowych scenariuszy lekcji może sprawić, że dzieci będą znudzone przewidywalnością zajęć. Dlatego nauczyciele w Early Stage pracują na blokach tematycznych, opracowanych zgodnie z naszą metodą nauczania języka angielskiego. Pozwala to zachować świeżość zajęć i uniknąć znudzenia wśród uczniów.

  Uczniowie się nudzą i zaczynają rozrabiać? Posłuchaj, jak sobie radzić z hałasem w klasie:

  Dowiedz się więcej o naszej metodzie 12 supermocy!

  Brak elastyczności

  Podążanie za gotowymi scenariuszami zajęć dla jednych będzie wygodą, jednak dla innych może być ograniczeniem. Wiele nauczycieli i nauczycielek lubi i ma potrzebę wniesienia do zajęć czegoś od siebie, a korzystanie ze scenariuszy ich po prostu ogranicza. Jeśli również należysz do tej grupy, to być może lepszym wyborem dla Ciebie będzie samodzielne układanie scenariuszy zajęć.

  Gotowe lekcje angielskiego dla dzieci czy własne materiały?

  Ostateczna odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z gotowych scenariuszy lekcji angielskiego dla dzieci, zależy od potrzeb Twoich i Twoich uczniów. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie przykładowych lekcji oraz gotowych scenariuszy jako inspiracji i spersonalizowanie ich tak, aby były dostosowane do specyfiki danej grupy uczniów.

  Chcesz przyspieszyć przygotowywanie materiałów na zajęcia?
  Obejrzyj nasze darmowe webinarium o wykorzystaniu AI w pracy nauczyciela ⤵️

  Jak AI przygotuje za Ciebie materiały na zajęcia darmowe webinarium

  Sprawdź też:

  Komentarze

  Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

  Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

  Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
  Czytaj więcej
  Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

  Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

  Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
  Czytaj więcej
  Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

  Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

  Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
  Czytaj więcej
  Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

  Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

  Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
  Czytaj więcej