Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz nauczycielskie kolegium języków obcych. Jeżeli ukończyłeś studia magisterskie w kraju, w którym angielski jest językiem urzędowym, to nie musisz posiadać certyfikatu znajomości języka – wystarczy, że masz przygotowanie pedagogiczne.
Jeżeli zastanawiasz się jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów w szkole językowej, tutaj sprawa jest nieco prostsza – wszystko zależy od danej sieci szkół. Dla przykładu, w Early Stage nie wymagamy od Ciebie ukończenia studiów filologicznych – wystarczy, że posługujesz się angielskim na wysokim poziomie (potwierdzonym certyfikatem i testem w trakcie rekrutacji) oraz pasjonuje Cię nauczanie angielskiego.
Zobacz też:
👉 Mity na temat pracy lektora. Rozmowa z Olą, nauczycielką języka angielskiego
Zacznijmy od omówienia możliwych ścieżek kariery – zarówno tych, do których nie potrzebujesz studiów, jak i tych wymagających ukończenia filologii angielskiej ze specjalizacją pedagogiczną.
W tym wypadku wystarczy, że ukończysz jednolite studia magisterskie na filologii angielskiej ze specjalizacją pedagogiczną. Dzięki temu możesz uczyć języka w państwowych przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach średnich i szkołach wyższych. Oczywiście, możesz też pracować jako lektor/ka w szkole językowej.
Przeczytaj też:
👉 Gdzie można pracować po filologii angielskiej
👉 Jak budować pewność siebie w roli nauczyciela?
👉 Jak rozwijać swoją kreatywność w pracy nauczyciela?
👉 Autorytet nauczyciela – jak go budować?
👉 Marka osobista nauczyciela – jak dbać o swój wizerunek?
Drugą opcją jest ukończenie studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym za granicą. W tym wypadku język angielski musi być językiem urzędowym kraju, w którym kończysz studia. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej ścieżki akademickiej, pozwoli Ci to na pracę zarówno w szkołach państwowych, prywatnych, jak i językowych.
Jak jeszcze możesz zostać nauczycielem angielskiego bez studiów filologicznych? Wystarczy, że ukończysz dowolne studia magisterskie, zdobędziesz certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym (C1) lub biegłym (C2) oraz otrzymasz świadectwo złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z języka angielskiego II stopnia.
Inną możliwością jest też ukończenie nauczycielskiego kolegium języków obcych.
Zobacz też:
👉 Jak rozwijać warsztat językowy lektora angielskiego?
👉 Głos lektora – czyli jak dbać o struny głosowe?
Jeżeli nie zamierzasz ukończyć studiów magisterskich, to nie zamyka Ci to drzwi do nauczania języka angielskiego. Wiele szkół językowych przyjmie Cię nawet bez nich. W zamian szkoły te mogą wymagać konkretnych certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego na określonym poziomie (np. CAE, CPE). Dodatkowo wymaganiem może być też zdanie kursów związanych z metodyką, np. CELTA lub DELTA (chociaż nie jest to częste).
Sprawdź:
👉 Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej
Tak jak wspomnieliśmy, wiele szkół językowych (w tym Early Stage) nie będzie od Ciebie wymagać posiadania konkretnych kursów lub studiów związanych z metodyką nauczania języka angielskiego. Zamiast tego, o wiele bardziej będzie liczyć się Twoja pasja i doświadczenie.
Udzielanie korepetycji czy prywatnych lekcji, to coś, co zaprocentuje i zostanie docenione przez szkoły językowe. W końcu, mimo że teoria jest ważna, to właśnie w praktyce odkrywasz, jakie metody nauczania są dziś skuteczne i zdobywasz umiejętności radzenia sobie z konkretnymi sytuacjami w klasie. Najlepszym tego dowodem jest historia Lindsaya Williamsa, który urósł do roli guru wśród nauczycieli języka angielskiego, mimo że nie ukończył studiów filologicznych.
Zobacz też:
👉 Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?
👉 Jak budować pozytywną relację z uczniami? Porady dla nauczycieli języka angielskiego
👉 Nauczanie dzieci z trudnościami w nauce: Dysleksja
👉 Nauczanie dzieci z trudnościami w nauce: Wysoka wrażliwość
👉 Nauczanie dzieci z trudnościami w nauce: Spektrum autyzmu
👉 Tricki ułatwiające pracę lektora języka angielskiego
Czy potrzebujesz certyfikatów oraz formalnej edukacji, aby zostać nauczycielem w szkole językowej? Najczęściej wystarczy certyfikat C1 lub rozpoczęte studia filologiczne. Pamiętaj jednak, że poziom języka angielskiego jest często weryfikowany przez szkoły językowe w trakcie rekrutacji – wszystko zależy od potencjalnego pracodawcy.
Jeżeli zaś chodzi o samą metodykę, to w szkołach językowych rozwiniesz swoje umiejętności dzięki szkoleniom dla lektorów. W Early Stage otrzymasz wsparcie metodyczne przez cały okres nauczania – pozwoli Ci to dodatkowo rozwinąć Twój warsztat lektorski i podejść holistycznie do Twojego rozwoju. Co to oznacza w praktyce?
Sprawdź też:
👉 Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?
👉 Jak przygotować konspekt do lekcji języka angielskiego z dziećmi?
👉 Rozgrzewka językowa - zaskocz swoich uczniów!
👉 6 czynności, które pomogą Ci wyzwolić kreatywność
👉 Jak poradzić sobie z hałasem w klasie?
Jak zostać nauczycielem języka angielskiego bez studiów filologicznych i czy jest to w ogóle możliwe? Choć ukończenie filologii angielskiej jest niewątpliwe atutem, to nie jest koniecznością, jeśli chcesz zostać lektorem w szkole językowej – najważniejsza jest znajomość języka i doświadczenie w nauczaniu i pracy z dziećmi.
Niezależnie od tego, czy ukończyłeś/aś studia filologiczne, czy zdobyłeś/aś certyfikaty TOEFL lub CAE/CPE, zachęcamy Cię do dołączenia do Early Stage – naszej sieci szkół językowych łączącej ludzi pełnych pozytywnej energii i pasji do nauczania języka angielskiego!
>> Sprawdź oferty pracy dla lektorów angielskiego w Twojej okolicy! <<
Sprawdź też:
👉 Lektor angielskiego w Early Stage, nowa ścieżka kariery
👉 Jak wygląda praca w Early Stage?
👉 Talent Booster w Early Stage, czyli jasna i ścieżka rozwoju zawodowego
Źródło: