Przygotowanie dobrego konspektu lekcji angielskiego dla dzieci to proces. Proces, który wymaga trzymania się określonych strategii i myślenia o potrzebach samej grupy. Dlatego opisaliśmy go dla Ciebie w postaci 8 kroków przedstawionych poniżej – podążaj za nimi, a z łatwością stworzysz skuteczne plany interesujących lekcji dostosowanych do potrzeb Twoich uczniów.
Pierwszym krokiem jest określenie konkretnych celów nauczania do zrealizowania na lekcji.
Dzięki temu łatwiej będzie Ci skoncentrować cały konspekt na istotnych zagadnieniach oraz monitorować postępy uczniów.
Po zdefiniowaniu celów zastanów się, jak nowe treści są powiązane z tym, co Twoi uczniowie już opanowali. Do czego nawiązuje materiał z najbliższej lekcji? Co może zaskoczyć Twoich uczniów, a co prawdopodobnie sprawi im trudność? – Zanim przystąpisz do projektowania konkretnych aktywności, pomyśl o indywidualnych potrzebach i możliwościach Twoich uczniów, tak aby wybrane przez Ciebie w kolejnym kroku strategie pomogły im jak najłatwiej osiągnąć cele lekcji. W ten sposób zadbasz o to, żeby uczniowie wynieśli z lekcji jak najwięcej wiedzy.
Zobacz też:
Po celach i myśleniu o momencie, w jakim jest dana grupa, czas na przyjrzenie się strukturze lekcji. Jak skupię uwagę uczniów na początku zajęć? Jak zaangażuję całą grupę w pracę z nowym materiałem? W tym kroku musisz pomyśleć o przejściach i powiązaniach pomiędzy poszczególnymi sekwencjami, tak aby cała lekcja stanowiła spójną, logiczną całość.
Czwartym krokiem jest zdecydowanie się na to, jak będziesz uczyć. Jakie metody nauczania są skuteczne? Takie, które są różnorodne i innowacyjne. Warto postawić na zróżnicowane metody i formy aktywizacji grupy, w tym gry, zabawy, dyskusje, ruch, śpiew czy piosenki (układając konspekt lekcji angielskiego dla młodszych dzieci), ale również aktywności czy ćwiczenia zawierające elementy kooperacji i rywalizacji. Nie bój się łączyć różnych metod podczas jednych zajęć. Na takiej właśnie różnorodności opiera się metoda nauczania Early Stage.
Zobacz też:
Szczególnie na początku swojej kariery, warto zastanowić się nad czasem, który chcesz poświęcić na poszczególne sekwencje zajęć. Dzięki umieszczeniu takich ram czasowych w Twoim konspekcie lekcji angielskiego z dziećmi unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek czy przeładowania lekcji materiałem, a równocześnie upewnisz się, że ilość aktywności jest wystarczająca na cały czas trwania zajęć.
Zobacz też:
Dobór odpowiednich materiałów, w tym ekstra kserówek, kart obrazkowych, muzyki czy interaktywnych aplikacji urozmaici lekcję i zwiększy atrakcyjność prezentowanych treści. Dlatego po zaplanowaniu poszczególnych sekwencji czasowo, musisz poważnie zastanowić się, na czym będą pracować Twoi uczniowie, czym obudować lekcję i przygotować odpowiednie materiały.
Nie zawsze jednak musi być to czasochłonne. Dzięki opracowanej i sprawdzonej metodzie oraz platformie bogatej w materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży, lektorzy i lektorki w Early Stage nie muszą poświęcać zbyt wiele czasu na szukanie odpowiednich materiałów. Mogą skorzystać z gotowych, atrakcyjnych wizualnie i skutecznych merytorycznie podręczników, kart pracy czy aplikacji, które są spójne z tematami poruszanymi na zajęciach.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych materiałach? Zobacz, co zawiera nasz legendarny podręcznik GRAMMAR RHYMES!
Zobacz też
W tym kroku powróć do tego, co zostało ustalone w punkcie drugim i zastanów się, czy materiały i plan są w pełni dostosowane do potrzeb uczniów w danej grupie. Możesz to zrobić, zadając sobie kilka pytań:
Jeśli na któreś z pytań odpowiesz „nie”, to warto jeszcze raz przejrzeć Twój konspekt lekcji angielskiego i ulepszyć go tak, aby był dostosowany do potrzeb dzieci.
Na koniec upewnij się, że aktywności dają uczniom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego posługiwania się językiem. W końcu nawet lata rozwiązywania ćwiczeń czy powtarzania słówek i gramatyki nie dadzą efektów, jeśli uczniowie nie nabiorą swobody w posługiwaniu się językiem. A tę umiejętność zdobędą tylko, jeśli będą mieć czas i sposobność na wyrażanie się w danym języku.
Zapraszamy do nowego artykułu naszej metodyczki Beaty Wysockiej, w którym opowiada o tym, jak obserwacja koleżeńska na lekcji pozwoliła jej popracować nad teacher/students speaking time!
Zobacz też:
Profesjonalny konspekt lekcji języka angielskiego dla dzieci, skupiony na celach, zróżnicowanych metodach nauczania i personalizacji jest kluczem do inspirujących i efektywnych zajęć. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zaplanować plan lekcji.
Obejrzyj nasz webinar o tym, jak wykorzystać Google Workspace w pracy nauczyciela ⤵️
Przeczytaj również:
Nadzór merytoryczny: Weronika Puszyk, metodyczka główna Early Stage