Jak przygotować konspekt do lekcji języka angielskiego z dziećmi?

2.02.2024
Konspekt lekcji jezyka angielskiego jak napisac

Nie masz pewności, jak przygotować konspekt do lekcji angielskiego dla dzieci? Nie martw się – w tym artykule wytłumaczymy Ci, jak to zrobić w 8 prostych krokach. Wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie? W takim razie zapraszamy do lektury!

Lekcja angielskiego dla dzieci. Konspekt w 8 krokach

Przygotowanie dobrego konspektu lekcji angielskiego dla dzieci to proces. Proces, który wymaga trzymania się określonych strategii i myślenia o potrzebach samej grupy. Dlatego opisaliśmy go dla Ciebie w postaci 8 kroków przedstawionych poniżej – podążaj za nimi, a z łatwością stworzysz skuteczne plany interesujących lekcji dostosowanych do potrzeb Twoich uczniów.


1. Zdefiniuj cele lekcji

Pierwszym krokiem jest określenie konkretnych celów nauczania do zrealizowania na lekcji.

Na samym początku zadaj sobie pytanie: jakie treści chcę dzisiaj przekazać moim uczniom? Jakie umiejętności moi uczniowie rozwiną podczas zajęć? Konkretnie określ, co Twoja grupa będzie w stanie zrobić po przeprowadzonej przez Ciebie lekcji, czego nie potrafiła, wchodząc do Twojej klasy.”
Weronika Puszyk, metodyczka główna Early Stage

Dzięki temu łatwiej będzie Ci skoncentrować cały konspekt na istotnych zagadnieniach oraz monitorować postępy uczniów.

2. Dostosowanie do poziomu zaawansowania grupy

Po zdefiniowaniu celów zastanów się, jak nowe treści są powiązane z tym, co Twoi uczniowie już opanowali. Do czego nawiązuje materiał z najbliższej lekcji? Co może zaskoczyć Twoich uczniów, a co prawdopodobnie sprawi im trudność? – Zanim przystąpisz do projektowania konkretnych aktywności, pomyśl o indywidualnych potrzebach i możliwościach Twoich uczniów, tak aby wybrane przez Ciebie w kolejnym kroku strategie pomogły im jak najłatwiej osiągnąć cele lekcji. W ten sposób zadbasz o to, żeby uczniowie wynieśli z lekcji jak najwięcej wiedzy.

Zobacz też:


Jak przygotować konspekt lekcji języka angielskiego
W konspekcie lekcji powinny znaleźć się metody, które zamierzasz wykorzystać w czasie lekcji.

3. Planowanie sekwencji aktywności

Po celach i myśleniu o momencie, w jakim jest dana grupa, czas na przyjrzenie się strukturze lekcji. Jak skupię uwagę uczniów na początku zajęć? Jak zaangażuję całą grupę w pracę z nowym materiałem? W tym kroku musisz pomyśleć o przejściach i powiązaniach pomiędzy poszczególnymi sekwencjami, tak aby cała lekcja stanowiła spójną, logiczną całość.


4. Innowacyjne metody nauczania

Czwartym krokiem jest zdecydowanie się na to, jak będziesz uczyć. Jakie metody nauczania są skuteczne? Takie, które są różnorodne i innowacyjne. Warto postawić na zróżnicowane metody i formy aktywizacji grupy, w tym gry, zabawy, dyskusje, ruch, śpiew czy piosenki (układając konspekt lekcji angielskiego dla młodszych dzieci), ale również aktywności czy ćwiczenia zawierające elementy kooperacji i rywalizacji. Nie bój się łączyć różnych metod podczas jednych zajęć. Na takiej właśnie różnorodności opiera się metoda nauczania Early Stage.

Zobacz też:


5. Czasowy rozkład lekcji

Szczególnie na początku swojej kariery, warto zastanowić się nad czasem, który chcesz poświęcić na poszczególne sekwencje zajęć. Dzięki umieszczeniu takich ram czasowych w Twoim konspekcie lekcji angielskiego z dziećmi unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek czy przeładowania lekcji materiałem, a równocześnie upewnisz się, że ilość aktywności jest wystarczająca na cały czas trwania zajęć.

Zobacz też:

Przemyślane planowanie konspektu lekcji angielskiego dla dzieci to klucz do sukcesu.
Przemyślane planowanie konspektu lekcji angielskiego dla dzieci to klucz do sukcesu.

6. Wykorzystanie zasobów edukacyjnych

Dobór odpowiednich materiałów, w tym ekstra kserówek, kart obrazkowych, muzyki czy interaktywnych aplikacji urozmaici lekcję i zwiększy atrakcyjność prezentowanych treści. Dlatego po zaplanowaniu poszczególnych sekwencji czasowo, musisz poważnie zastanowić się, na czym będą pracować Twoi uczniowie, czym obudować lekcję i przygotować odpowiednie materiały.

Nie zawsze jednak musi być to czasochłonne. Dzięki opracowanej i sprawdzonej metodzie oraz platformie bogatej w materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży, lektorzy i lektorki w Early Stage nie muszą poświęcać zbyt wiele czasu na szukanie odpowiednich materiałów. Mogą skorzystać z gotowych, atrakcyjnych wizualnie i skutecznych merytorycznie podręczników, kart pracy czy aplikacji, które są spójne z tematami poruszanymi na zajęciach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych materiałach? Zobacz, co zawiera nasz legendarny podręcznik GRAMMAR RHYMES!

Zobacz też


7. Personalizacja lekcji

W tym kroku powróć do tego, co zostało ustalone w punkcie drugim i zastanów się, czy materiały i plan są w pełni dostosowane do potrzeb uczniów w danej grupie. Możesz to zrobić, zadając sobie kilka pytań:

  • Czy te materiały będą interesujące dla uczniów?
  • Czy materiały i aktywności powracają do sprawdzonych i akceptowanych przez daną grupę metod?
  • Czy materiały wprowadzają dozę nowości, która może spodobać się grupie?

Jeśli na któreś z pytań odpowiesz „nie”, to warto jeszcze raz przejrzeć Twój konspekt lekcji angielskiego i ulepszyć go tak, aby był dostosowany do potrzeb dzieci.

8. Students Talking Time

Na koniec upewnij się, że aktywności dają uczniom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego posługiwania się językiem. W końcu nawet lata rozwiązywania ćwiczeń czy powtarzania słówek i gramatyki nie dadzą efektów, jeśli uczniowie nie nabiorą swobody w posługiwaniu się językiem. A tę umiejętność zdobędą tylko, jeśli będą mieć czas i sposobność na wyrażanie się w danym języku.

Zapraszamy do nowego artykułu naszej metodyczki Beaty Wysockiej, w którym opowiada o tym, jak obserwacja koleżeńska na lekcji pozwoliła jej popracować nad teacher/students speaking time!

Zobacz też:

Planowanie konspektu lekcji angielskiego dla dzieci to klucz do sukcesu!

Profesjonalny konspekt lekcji języka angielskiego dla dzieci, skupiony na celach, zróżnicowanych metodach nauczania i personalizacji jest kluczem do inspirujących i efektywnych zajęć. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zaplanować plan lekcji.

Obejrzyj nasz webinar o tym, jak wykorzystać Google Workspace w pracy nauczyciela ⤵️


Przeczytaj również:

Nadzór merytoryczny: Weronika Puszyk, metodyczka główna Early Stage

Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej