Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży (3-19 lat)

Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży (3-19 lat)

13.02.2025
Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla dzieci młodziezy 3 19 lat

Jakie pomysły na lekcje angielskiego sprawdzą się na zajęciach z przedszkolakami? Które tematy spodobają się nastolatkom? Wszystko zależy od dwóch czynników: tematyki i zastosowanych metod. W tym artykule pokażemy Ci nasze sprawdzone pomysły na ciekawe lekcje angielskiego dla poszczególnych grup wiekowych – zapraszamy do lektury!


Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla najmłodszych dzieci (3-6 lat)

Zacznijmy od lekcji dla najmłodszych. Jakie tematy sprawdzą się w pracy nauczyciela języka angielskiego z przedszkolakami?


Jakie metody wybrać na lekcje angielskiego dla przedszkolaków?

Przede wszystkim, warto postawić na lekcje śpiewane, tańczone – generalnie, pełne ruchu! Dzięki temu skupisz uwagę uczniów, zamienisz zajęcia w dobrą zabawę i ułatwisz przyswajanie materiału.


Jakie tematy wybrać na lekcje angielskiego dla przedszkolaków?


💡Zwierzęta

Nazwy zwierząt po angielsku to temat, który zaciekawi każdego przedszkolaka – nie bez powodu wiele bajek dla dzieci opowiada właśnie o życiu zwierząt! Dodatkowo lekcje o zwierzętach możesz połączyć z zajęciami o onomatopejach angielskich – gwarantujemy Ci, że naśladowanie odgłosów zwierząt sprawi dzieciom mnóstwo frajdy!


💡Pogoda

Kolejnym tematem, który sprawdzi się na lekcjach z przedszkolakami, będzie pogoda. I w tym wypadku przygotowaliśmy dla Ciebie materiały, wraz z gotowym scenariuszem zajęć – koniecznie zajrzyj tutaj: Weather FREEBIES – scenariusz lekcji angielskiego + materiały do druku + nagranie piosenki + chant!


💡Części ciała

Kultowa piosenka „Head, Shoulders, Knees & Toes”, do tego taniec ze wskazywaniem części ciała i mamy przepis na fajną lekcję angielskiego dla dzieci. W końcu takie zajęcia łączą ruch, muzykę i humor, czyli aż 3 z naszych 12 supermocy!


💡Kolory

Kolory po angielsku też sprawdzą się jako pomysł na lekcję z przedszkolakami. Postaw tutaj na kreatywność – karty obrazkowe, kolorowanki lub farby. Dzięki temu zajęcia będą ciekawe i angażujące, a dzieci wyjdą z nich z uśmiechem i nową wiedzą.

Sprawdź nasze materiały:

Materiały na lekcje języka angielskiego – piosenka „One yellow leaf” i zadania do druku

Pomysl na lekcje angielskiego: piosenka One Yellow Leaf i zadania do druku


Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla 7-10-latków

Omówiliśmy ciekawe pomysły na lekcje angielskiego dla najmłodszych, pora na nieco starsze dzieci: 7-10-latków. Jakie tematy sprawdzą się we wczesnoszkolnej grupie wiekowej?


💡 Alfabet

Nauka czytania i pisania jest bardzo ważna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nasi uczniowie często pytają jak zapisać słowa, których aktualnie się uczą. Z pomocą przyjdą kreatywne pomysły na lekcje wprowadzające alfabet angielski. Tutaj możesz wykorzystać nasze materiały o angielskim alfabecie, a także piosenki i filmiki, np. „ABC Song” – piosenkę równie kultową, co wspomniane wcześniej „Head Shoulders Knees & Toes”.


💡 Pory roku

Kolejnym świetnym pomysłem na fajną lekcję angielskiego jest świat natury, która nas otacza. Dzieci często nie mogą doczekać się śniegu, lubią skakać w kałużach w deszczu czy bawić się na dworze, gdy świeci słońce. Pomóżmy im nauczyć się mówić o tym, co je otacza! Idealnym tematem są do tego pory roku po angielsku. Temat jest o tyle wdzięczny, że możesz połączyć go z różnymi innymi zagadnieniami interesującymi dzieci, na przykład:

  • nazwami ubrań (i ich przyporządkowaniem do pogody w czasie danej pory roku),
  • pogodą (w ramach przypomnienia i utrwalenia materiału z zajęć w przedszkolu – w końcu spiralność jest kluczem do przyswojenia języka!),
  • czynnościami, które można wykonywać w danej porze roku.


💡 Pogoda

Pogoda sama w sobie jest tematem, który zainteresuje zarówno przedszkolaków, jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym – nie bój się wykorzystać go z 7- czy 10-latkami. W końcu nie każde dziecko chodziło na zajęcia angielskiego w przedszkolu, a nawet jeśli tak było, to warto powtórzyć i rozszerzyć materiał.

Sprawdź nasze materiały:


💡 Zwierzęta

Jak już wspominaliśmy, temat zwierząt sprawdzi się również na lekcjach z 7-10-latkami. Co zrobić, żeby takie lekcje, nawet ogólne, były ciekawe? Do piosenek dodaj fiszki, onomatopeje lub nawet naukę kontynentów. Możesz też połączyć lekcje z na przykład, nauką nazw warzyw – wystarczy, że połączysz zwierzęta z tym, co jedzą.

Sprawdź nasze materiały:

➡️ Piosenka, ćwiczenia do druku i fiszki – lekcja angielskiego „Bears like honey” 🐻🍯

Pomysl na lekcje angielskiego: bears like honey


💡 Podwodny świat

Wielu naszych uczniów to mali odkrywcy, zatem świat zwierząt to dla 7-10 latków temat, w który z pewnością będą chcieli się wgryźć nieco głębiej. Jak może wyglądać ciekawa lekcja angielskiego o zwierzakach? Przykładowo, możesz poprowadzić zajęcia o świecie pod wodą – rybach, ośmiornicach, wielorybach czy delfinach. Nie martw się, nie musisz wymyślać takich zajęć sam(a) – łap materiały od naszej metodyczki głównej, Beaty Wysockiej:

Janka Borowy, również metodyczka główna Early Stage, proponuje z kolei edukację „zza krzaka”, czyli uczenie dzieci tak, by nie poczuły, że są uczone. 😀 Zapraszamy do materiałów dotyczących… sprzątania kup po swoim psie:

➡️ Pomysł na lekcję angielskiego: Pick up your dog's poop 💩

Pomysl na lekcje angielskiego: pick up your dog's poop


Całą paczkę materiałów dotyczących zwierząt na lekcje i do nauki angielskiego znajdziesz też na naszej stronie projektu Animals Rock.


💡 Nazwy warzyw

Jedzenie jest tematem uniwersalnym – w odpowiedniej formie sprawdzi się w każdej grupie wiekowej! W przypadku 7-10-latków zacznij od poszerzenia słownictwa, na przykład nazw najpopularniejszych warzyw.

Do samych słówek warto dodać ciekawostki oraz materiały audiowizualne – piosenki, kolorowanki (możesz połączyć naukę o warzywach z kolorami, tak jak w poniższych materiałach ⤵️) lub karty obrazkowe. Koniecznie sprawdź nasze materiały – znajdziesz tam coś idealnego na tę okazję!

Sprawdź nasze materiały:

➡️ Piosenka „Colourful Veggies”, zadania do druku i pomysły na lekcje angielskiego 🥕🍅🥒

Pomysł na lekcję angielskiego: kolory i warzywa


💡 Przedmioty w moim pokoju

Co sprawia, że tematy do dyskusji na lekcjach angielskiego są ciekawe dla uczniów? To, że pokrywają się z ich zainteresowaniami, ale też tak bliskim im życiem codziennym! Dlatego serdecznie polecamy również tematy bardziej „przyziemne”, takie jak przedmioty w pokoju – dzięki temu dziecko ma poczucie, że uczy się o czymś, co je otacza i jest na wyciągnięcie ręki. A do tego może ćwiczyć zdobyte umiejętności na co dzień (np. rozmawiając z rodzicami).

Sprawdź nasze materiały:


💡 Czynności

Wiek wczesnoszkolny to pora na wprowadzenie większej liczby nowych słów, ponieważ uczniowie mają w tym wieku zdecydowaną łatwość w ich zapamiętywaniu. Jednym z pól tematycznych wartych poszerzenia u naszych uczniów są czasowniki, które pozwolą uczniom mówić o tym, jak wygląda ich codzienność. A może warto także pokusić się czasowniki opisujące czynności trochę nietypowe, jak stanie na rękach? Przykłady takich ćwiczeń znajdziesz wśród naszych materiałów dla nauczycieli języka angielskiego – koniecznie zajrzyj na przykład tutaj:

➡️ Materiały dla nauczycieli języka angielskiego: „Stunts" piosenka, zadania, fiszki


    Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla nastolatków (11-14 lat)

    Jakie tematy są idealne do dyskusji na lekcjach angielskiego dla nastolatków? Te, które są bliskie uczniom i ich zainteresowaniom. Dlatego polecamy przede wszystkim zagadnienia, takie jak:

    • technologie,
    • ulubione gry,
    • social media,
    • virale.

    Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb uczniów. Dlatego w Early Stage rozwijamy nasz autorski podręcznik, Challenge Accepted, który powstał na bazie zainteresowań naszych uczniów. Zawiera on powyższe tematy i wiele więcej – np. fake newsy i sposoby na to, by się przed nimi bronić.

    Równocześnie pamiętaj, że każda grupa uczniów jest inna – niektóre nastolatki mogą być zainteresowane grami, inne sportem, a jeszcze inne modą. Nie generalizuj – dostosuj zajęcia do potrzeb i zainteresowań Twoich uczniów.


    Ciekawe tematy do dyskusji na angielskim dla najstarszej młodzieży (15-19 lat)

    W przypadku najstarszych uczniów warto postawić nie tylko na inne tematy, ale również nieco bardziej „dojrzałą” formę zajęć. Jak to zrobić?

    Jakie metody nauczania sprawdzą się na lekcjach angielskiego u najstarszych nastolatków?

    W Early Stage w tej grupie wiekowej stosujemy następujące metody:

    • Debaty oksfordzkie – forma dyskusji po angielsku. Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły, które zajmują przeciwne stanowiska – stosunek do tezy ustalany jest za pomocą losowania.
    • Tokeny – żetony ze zwrotami do użycia w dyskusji, które pomagają uczniom uporządkować rozmowy oraz uczą ich przydatnych wyrażeń.
    • Communication cards – karty z zadaniami do wykonania w parach lub w grupach. Aby wykonać zadanie, uczniowie muszą się komunikować z wykorzystaniem zagadnień gramatycznych zawartych na kartach.


    Jakie tematy do dyskusji sprawdzą się dla uczniów w wieku 15-19 lat?

    Tutaj tak naprawdę nie ma prostej odpowiedzi – wszystko zależy bezpośrednio od uczniów. Przykładowo, możesz poprowadzić lekcje o:

    💡 maratonach,
    💡 Irish dancing,
    💡 programowaniu,
    💡 sztucznej inteligencji,
    💡 podróżach,
    💡 zmianach klimatycznych i aktywizmie,
    💡 przyszłej pracy.

    Sprawdź też:


    Uniwersalne tematy na lekcje angielskiego

    Są takie tematy, które „przerabia się” na każdym etapie edukacji – można na ich podstawie przeprowadzić ciekawe lekcje angielskiego niezależnie od wieku uczniów. Ważne jest jednak dostosowanie takich tematów do dzieci lub młodzieży, przykładowo:

    • temat jedzenia z dziećmi młodszymi sprawdzi się w formie piosenek, kolorowanek lub rozmów o ulubionych daniach,
    • temat jedzenia dla nastolatków i starszej młodzieży możesz omówić w formie dyskusji na temat nawyków żywieniowych lub viralowych przepisów na różne potrawy w mediach społecznościowych.

    Najważniejsze jest to, aby tematy interesowały uczniów. Dzięki temu będą oni bardziej zaangażowani, a tym samym lepiej wchłoną wiedzę.

    Wplecenie zainteresowań uczniów w temat zajęć, inspirowanie się tym, co ważne dla nich sprawia, że nasi uczniowie chętniej przychodzą na zajęcia i bardziej ochoczo się w nie angażują. Gdy coś nas interesuje, spędzamy czas na odkrywaniu, uczeniu się i nie liczymy wtedy poświęconego na to czasu. To samo dotyczy uczniów. Są oni bardziej otwarci i entuzjastyczni do eksplorowania, rozwiązywania problemów i nauki, jeśli temat ich interesuje i jeśli mają głos w kwestii tego, co jest im proponowane”.
    Małgorzata Czermińska, metodyczka główna Early Stage

    Jak dowiedzieć się, co interesuje uczniów? Warto ich po prostu spytać! Takie informacje najlepiej pozyskiwać u źródła, ale jak to zrobić naturalnie?

    Jeśli chcemy dowiedzieć się jaki temat interesuje naszych uczniów, przede wszystkim ich o to zapytajmy. Możemy zrobić to przed lekcją, w czasie przerwy, ale też w czasie lekcji. Nawiążmy rozmowę z uczniami podczas small talku w formie szybkich, naturalnych pytań, ale też podzielmy się tematami, które bawią/wprawiają nas w dobry nastrój. Być może nasze zainteresowania wcale nie są tak odległe od zainteresowań naszych uczniów!”
    Małgorzata Czermińska, metodyczka główna Early Stage


    Podsumowanie

    1️⃣ Ciekawe lekcje angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) mogą dotyczyć np.:

      • zwierząt,
      • pogody,
      • części ciała,
      • kolorów.

      2️⃣ Dla 7-10-latków, fajnymi tematami lekcji angielskiego będą:

        • alfabet,
        • pory roku,
        • pogoda,
        • przedmioty w moim pokoju,
        • zwierzęta,
        • nazwy warzyw,
        • podwodny świat,
        • codzienne i niecodzienne czynności.

      3️⃣ Nastolatki (11-14 lat) będą zainteresowane lekcjami angielskiego na temat:

        • social media,
        • ulubionych gier,
        • fake newsów,
        • virali.

      4️⃣ Młodzież w wieku 15-19 lat może mieć różne zainteresowania – sprawdzą się tu tematy, takie jak:

        • programowanie,
        • sztuczna inteligencja,
        • sport,
        • kultura.

      Aby lekcje były ciekawe i angażujące, postaw na tematy związane z zainteresowaniami i hobby uczniów. Nie wiesz, co lubią Twoi uczniowie? Spytaj ich o to przed lub w trakcie lekcji!

      Sprawdź też:



      Nadzór merytoryczny:

      Małgorzata Czermińska metodyczka główna Early Stage

      Małgorzata Czermińska – metodyczka główna Early Stage, autorka materiałów dydaktycznych do nauki angielskiego. Specjalizuje się w scenariuszach lekcji, grach pozwalających uczyć angielskiego słownictwa i gramatyki, a w swojej pracy opiera się na podejściu NVC (non-violent communication). Prowadzi szkolenia dla lektorów i metodyków. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, chodzić na koncerty, stand-upy, podróżować, pływać, a także zwyczajnie leniuchować.

      Komentarze

      Materialy na lekcje angielskiego wiosna b2

      Spring Talk Pack – materiały na wiosenną lekcję angielskiego dla nastolatków (poziom B2)

      Szukasz ciekawych pomysłów na lekcje angielskiego, które zachęcałyby uczniów do mówienia? Poniższe materiały na wiosenną lekcję angielskiego przygo...
      Czytaj więcej
      Korepetytor lektor angielskiego nauczyciel co wybrac

      Nauczyciel szkolny, korepetytor czy lektor? Co lepiej wybrać?

      Chcesz uczyć angielskiego, ale nadal się wahasz, którą drogę wybrać? Etat w szkole kusi stabilizacją, korepetycje – wolnością i niezależnością, praca lektora...
      Czytaj więcej
      Gry Z Kartami Okładka

      Gry i zabawy z kartami obrazkowymi i wyrazowymi

      W naszych postach z darmowymi materiałami dla nauczycieli i na grupie Teachers’ Universe na Facebooku pojawiają się różne pomysły na gry z kartami obrazkowym...
      Czytaj więcej
      Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

      Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

      Ciekawe metody aktywizujące uczniów są kluczem do skutecznych lekcji angielskiego – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jakie są przykłady takich...
      Czytaj więcej