Zastanawiasz się nad wyborem studiów i wahasz się pomiędzy filologią angielską a lingwistyką? Być może już studiujesz jeden z tych kierunków i nie wiesz, co dalej? W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy oba kierunkami i omówimy, co można robić po lingwistyce. Zapraszamy do lektury!
Zanim porozmawiamy o tym, co można robić po lingwistyce, omówmy, na czym polegają takie studia i czym różnią się od filologii angielskiej (lub innej!). Czy można po nich znaleźć pracę dla lektora angielskiego? Jak wysoki będzie Twój poziom języka po takich studiach? Zerknij poniżej! ⤵️
Sprawdź też:
👉 Gdzie można pracować po filologii angielskiej?
Studia lingwistyczne koncentrują się na teoretycznym i naukowym badaniu języka. Program takich studiów jest zróżnicowany i może obejmować takie przedmioty, jak:
✔️ fonetyka,
✔️ składnia,
✔️ semantyka,
✔️ pragmatyka,
✔️ psycholingwistyka,
✔️ socjolingwistyka,
✔️ lingwistyka komputerowa.
Tym samym studia lingwistyczne mogą być podzielone ze względu na specjalizacje. W Polsce uczelnie oferują szeroki zakres studiów lingwistycznych, na przykład kierunki:
Celem studiów lingwistycznych jest przygotowanie studentów do pracy: 📍 tłumaczy, 📍 analityków danych językowych, 📍 osób odpowiedzialnych za rozwój technologii językowej czy 📍 do pracy naukowej. W konsekwencji takie studia często zahaczają o inne dziedziny naukowe, np. informatykę lub psychologię.
Studia filologiczne są mocniej nastawione na praktykę. Skupiają się one na nauce jednego (lub kliku) konkretnych języków i zagłębiają się w kulturę krajów, w których stosuje się dany język. Tym samym, studia filologiczne poruszają takie tematy, jak:
✔️ historia krajów danego obszaru językowego,
✔️ literatura w danym języku,
✔️ kultura i wiedza o społeczeństwie w krajach danego obszaru językowego,
✔️ różnice językowe pomiędzy j. polskim a studiowanym językiem,
✔️ fonetyka danego języka,
✔️ historia danego języka.
Przykładami takich studiów mogą być:
Różne rodzaje studiów filologicznych oferowane są przez większość uczelni wyższych w Polsce.
Co po filologii angielskiej lub innej? Celem tych studiów jest przygotowanie studentów do pracy wymagającej zaawansowanej znajomości danego języka, np.:
Ze względu na charakter, na studiach filologicznych uczelnie często oferują dodatkowe specjalizacje, takie jak:
Sprawdź też:
👉 Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?
👉 Ciekawa praca z językiem angielskim – bez doświadczenia, zdalna, a może za granicą?
👉 Certyfikaty uprawniające do nauki angielskiego – czy musisz je posiadać, chcąc uczyć języka?
Co można robić po lingwistyce stosowanej, komputerowej lub ogólnej? Możliwości zawodowych po takich studiach jest multum – przyjrzymy się im nieco bliżej.
Po pierwsze, absolwenci lingwistyki mogą pracować jako tłumacze i zajmować się przekładem lub lokalizacją treści cyfrowych. Co ważne, osoby po lingwistyce mogą sprawdzić się lepiej w tej pierwszej roli, gdyż:
Zarówno po filologii jak i po lingwistyce można zostać nauczycielem danego języka. Taka praca ma mnóstwo plusów, np.:
Sprawdź też:
👉 Ile zarabia lektor angielskiego?
👉 Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej?
Co jeszcze możesz robić po lingwistyce? Ciekawą opcją jest praca przy rozwoju narzędzi językowych, np. generatywnej sztucznej inteligencji czy automatycznych tłumaczy. Możesz też działać przy analizie danych językowych – opcji dla osób nieco bardziej technicznych jest mnóstwo!
Z racji na nieco bardziej teoretyczny charakter studiów lingwistycznych, naturalną drogą może być również doktorat, a następnie prowadzenie badań nad językiem.
Znajomość języka na wylot sprawdzi się również w marketingu. Tutaj do wyboru masz kilka możliwości, np.:
Inną, bardzo ciekawą opcją może być praca w instytucjach międzynarodowych, ambasadach lub organizacjach pozarządowych. Tutaj jednak często dochodzą dodatkowe wymagania, zależne od stanowiska i organizacji – samo ukończenie lingwistyki może nie wystarczyć.
Możesz postawić też na drogę nieco bardziej kreatywną. Co przez to rozumiemy? Tak naprawdę wszystko, co Ci przyjdzie do głowy – sky is the limit! Przykładowo możesz:
Sprawdź też:
👉 Szkoła językowa czy korepetycje?
👉 Lektor angielskiego a własna działalność – wszystko, co warto wiedzieć
Na koniec porozmawiajmy o tym, jak skutecznie rozpocząć karierę w wybranym przez Ciebie zawodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci osiągnąć sukces!
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz dostać na nią zaproszenie – do tego celu często potrzebne jest doświadczenie w CV. Firmy często wymagają go nawet na stanowiskach dla młodszych specjalistów, co wywołuje pewien paradoks – jak zebrać doświadczenie, skoro do rozpoczęcia pracy potrzebne jest doświadczenie?
Jeśli jesteś na lingwistyce komputerowej, zapisz się na dodatkowy kurs programowania; jeśli ukończyłeś(-łaś) biolingwistykę, pomyśl o studiach podyplomowych z biologii. Nie rozwijaj jedynie swoich umiejętności językowych, ale również te dodatkowe – mogą pomóc Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów.
Sprawdź też:
👉 Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora
👉 Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?
👉 Jak podnosić swoje kompetencje lektorskie?
W wielu przypadkach im mniejsza nisza, tym łatwiej jest znaleźć pracę (i tym większe są zarobki). Co więcej, dzięki skupieniu się na konkretnej specjalizacji, staniesz się po prostu lepszy(-sza). Znajdź coś, co Cię interesuje i skup się na rozwoju właśnie w tym konkretnym kierunku – zaprocentuje to w życiu zawodowym.
Sprawdź też:
👉 Wszyscy jesteśmy uczniami, czyli jak zadbać o własny rozwój językowy?
👉 Zadbaj o własną markę, czyli 5 sposobów na spełnienie i sukces zawodowy
Sprawdź też:
👉 Jak wygląda praca w Early Stage?
👉 Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego?
👉 Zalety pracy w prywatnej szkole języka angielskiego, czyli grafik szyty na miarę
👉 Prawdy i mity na temat pracy nauczyciela języka angielskiego