Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w formie podcastów czy wideo w sieci, ale nie zapominajmy też o tradycyjnej formie, jaką są książki pedagogiczne dla nauczycieli, a także wartościowe pozycje psychologiczne. Dowiedz się więcej!
Warto sięgnąć po takie książki dla nauczycieli, które dadzą Ci nie tylko cenne wskazówki teoretyczne, ale i praktyczne rozwiązania. Poniżej kilka pozycji, które wybraliśmy dla lektorów i lektorek, którzy chcą doskonalić swoje kompetencje i prowadzić efektywne zajęcia.
Książka „SELF-REG” doktora Stuarta Shankera to praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć i zastosować zasady samoregulacji w wychowaniu i edukacji dzieci i młodzieży.
Chociaż pozycja nie skupia się wyłącznie na szkołach, zawiera wiele cennych wskazówek, które można zastosować również w środowisku edukacyjnym. To świetna książka dla nauczyciela(-ki) angielskiego!
W kontekście szkolnym „SELF-REG” promuje tworzenie bardziej wspierającego, spokojnego i dostosowanego do potrzeb uczniów środowiska edukacyjnego. Może to obejmować zmiany w sposobach nauczania, organizacji czasu i przestrzeni oraz interakcji między uczniami a nauczycielami.
Książka ta jest cennym źródłem wiedzy dla:
Co znajdziesz w „SELF-REG”?
Sprawdź też:
➡️ Jak budować pozytywną relację z uczniami? Porady dla nauczycieli języka angielskiego
Książki psychologiczne dla nauczycieli to ważne pozycje. „Jak mówić, by nas słuchano” autorstwa Iwony Majewskiej-Opiełki to praktyczny przewodnik po świecie komunikacji interpersonalnej. Autorka, ceniona polska trenerka i konsultantka, dzieli się w nim wskazówkami i strategiami, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności mówienia i stać się bardziej perswazyjnym i charyzmatycznym rozmówcą.
Książka skupia się na kilku kluczowych aspektach skutecznej komunikacji:
Sprawdź też:
➡️ Głos lektora – czyli jak dbać o struny głosowe?
Książki dla nauczycieli i nauczycielek angielskiego mogą być również poświęcone emocjom. Przykładem jest „Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia?” Anny Cyklińskiej – prawdziwe kompendium wiedzy na temat emocji, ich zrozumienia i zarządzania nimi. Cyklińska, polska psycholożka i terapeutka, w przystępny sposób przedstawia, jak emocje wpływają na nasze życie, decyzje i relacje z innymi.
O czym przeczytasz w książce:
Sprawdź też:
➡️ Balans emocjonalny – czyli co zrobić, gdy masz gorszy dzień
➡️ Recenzja książki „Siła stresu” Kelly McGonigal
Książka „Jak uczy się mózg” autorstwa Manfreda Spitzera to wciągająca lektura, która zabiera w fascynującą podróż do wnętrza ludzkiego mózgu, odkrywając mechanizmy stojące za uczeniem się. Spitzer, uznany niemiecki neurobiolog i psychiatra tłumaczy w przystępny sposób, jak mózg przyswaja i przetwarza informacje, oraz jakie czynniki wpływają na efektywność uczenia się.
Książka porusza wiele zagadnień związanych z uczeniem się, m.in. neurobiologiczne podstawy uczenia się, rolę emocji, wpływ środowiska, a także – co szczególnie ważne dla nauczycieli – metody nauczania czy zaburzenia uczenia się, z którymi mogą borykać się uczniowie.
Sprawdź też:
➡️ Jak uczy się mózg, czyli jak pomóc uczniom w nauce angielskiego?
„Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat” Katherine Weare i Thich Nhat Hanh to inspirujący poradnik dla nauczycieli, który podkreśla wagę dbania o własne dobrostan psychiczny i emocjonalny dla efektywnej edukacji. Autorzy przedstawiają praktyczne strategie, które pomogą nauczycielom zadbać o siebie i stworzyć w klasie pozytywną atmosferę sprzyjającą nauce.
Książka porusza m.in.:
Sprawdź też:
➡️ Dłuższa recenzja książki Thich Nhat Hanh i Katherine Weare „Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat”
➡️ Czym jest uważność (mindfulness)? [PODCAST]
➡️ Mindfulness w edukacji [WEBINARIUM]
➡️ Co nauczyciel języka angielskiego musi wiedzieć o mózgach swoich uczniów, aby ich lepiej zrozumieć? [PODCAST]
➡️ Uważność - jak może pomóc nauczycielom i nauczycielkom?
➡️ W jaki sposób ćwiczyć uwagę uczniów?
„Dodaj mi skrzydeł...” to inspirujący poradnik skierowany do rodziców i nauczycieli(-ek) którzy pragną wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Autorka, Dorota Steinke-Kalembka, czerpiąc z bogatego doświadczenia pracy z dziećmi i młodzieżą, daje praktyczne wskazówki i podpowiada, jak skutecznie wspierać młodych ludzi w ich rozwoju.
Książka porusza m.in.:
Sprawdź też:
➡️ Recenzja „Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?”
➡️ Jak motywować uczniów podczas lekcji języka angielskiego? [WEBINARIUM]
➡️ Kreatywność. Jak ją wykorzystać w klasie? [PODCAST]
➡️ Paradoks motywacji wewnętrznej
Przedstawione w tym artykule książki to zaledwie kilka przykładów wartościowej literatury dla nauczycieli. Sięgając po pozycje z różnych dziedzin nauczyciele(-ki) mogą wzbogacać swój warsztat pracy, rozwijać umiejętności i stawać się coraz lepszymi przewodnikami dla swoich uczniów – a własny rozwój zawodowy (oraz dbanie o swój dobrostan) to podstawa. You matter!
Życzymy wszystkim nauczycielom i nauczycielkom owocnej lektury i dalszego rozwoju (nie tylko) zawodowego!
Więcej inspirujących książek dla lektorów znajdziesz poniżej:
➡️ Recenzja książki „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły” A. Faber i E. Mazlish
➡️ Recenzja książki „Jak się uczyć” Benedict Carey
➡️ Recenzja książki "Budząca się szkoła" Margaret Rasfeld i Stephana Breidenbacha
➡️ Recenzja książki Lilienfeld i in. „50 wielkich mitów psychologii popularnej”
➡️ Recenzja książki "Kompetencje coachingowe nauczycieli"