Early Stage Universe | Early Stage Universe

Jak podnosić swoje kompetencje lektorskie?

20.09.2022
G45

Najcenniejsza jest praca nad sobą

Tutaj nie chodzi wyłącznie o sukces, poczucie bycia lepszym od innych, wyróżnianie się na ich tle i zbieranie laurów. W pracy nad warsztatem i kompetencjami chodzi przede wszystkim o własny dobrostan. Wszystkie badania pokazują, że ludzie, którzy pracują nad własnym rozwojem, poszerzają swoje umiejętności i kompetencje, są bardziej aktywni, gotowi do podejmowania nowych wyzwań, bardziej odważni i pozytywnie nastawieni do życia.

Nic nas tak nie stymuluje, jak nauka nowych rzeczy. To między innymi ona pozwala nam czerpać satysfakcję z pracy i wyznaczać nowe cele. Nauka daje także wiele korzyści społecznych:

  • uczy wytrwałości,

  • kształtuje upór w dążeniu do celu,

  • buduje motywację wewnętrzną,

  • pomaga odkrywać siłę niezbędną do realizacji długoterminowych założeń.

Nauka to proces

Po zakończeniu nauki w Early Stage uczniowie mogą robić bardzo różne rzeczy, przede wszystkim dlatego, że nauka angielskiego umożliwia im nie tylko biegłe posługiwanie się językiem obcym, ale kształtuje w nich także określone kompetencje poznawcze – zdolność komunikacji z innymi z poszanowaniem ich odmienności, wytrwałość, upór, motywację wewnętrzną. Dzieje się tak między innymi dlatego, że sami lektorzy są dla uczniów przykładem nieustannego rozwoju. Ich nowe pomysły, techniki, wprowadzane metody nauczania pozwalają uczniom odkrywać nieznane dotąd oblicze języka, ale i własne zdolności, o których często nie mieli pojęcia.

Uczniowie, patrząc na swoich lektorów, mają okazję w praktyce przekonać się, że wszyscy jesteśmy uczniami, a nauka powinna nam towarzyszyć na każdym etapie życia, niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Jako lektor angielskiego, który dba o własny warsztat, rozwija się w zawodzie, uczy nowych rzeczy, nie tylko nabywasz określone kompetencje, ale stajesz się także dla swoich uczniów wzorem, który w praktyce pokazuje im, że warto się uczyć bez względu na to, ile się ma lat. Oferta szkoleń dla nauczycieli języka angielskiego jest na szczęście coraz większa.

Szkolenia dla lektorów

Podnoszenie kompetencji lektorskich i rozwijanie umiejętności to także bardzo ważna rzecz w kwestii radzenia sobie z wymagającymi uczniami czy trudniejszymi sytuacjami. Dzięki ciągłemu szkoleniu umiejętności dowiesz się:

  • jak zarządzać hałasem w klasie,

  • jak pracować z uczniami o wysokiej wrażliwości,

  • jak wykorzystać muzykę podczas zajęć języka angielskiego,

  • jak komunikować błąd i oswajać ucznia z pomyłkami.

Już ta krótka przykładowa lista tematów szkoleń dla nauczycieli języka angielskiego pokazuje, że możesz rozwijać wiedzę nie tylko czysto metodyczną, dotyczącą wprowadzania konkretnych technik dydaktycznych na zajęciach, lecz także poszerzyć swój horyzont o określone widzenie samej nauki jako procesu, błędu jako sprzymierzeńca itp. Perspektywa nauczania, którą możesz sobie w ten sposób zbudować, okaże się twoim bezcennym wsparciem także w tych trudniejszych momentach.

Przede wszystkim jednak udział w szkoleniach, warsztatach, konferencjach rozbudza wewnętrzną motywację, pozwala odkrywać nowe zdolności i zapał do codziennej pracy, a tym samym chroni przed poczuciem stania w miejscu. Lektorzy siłą rzeczy prowadzą zajęcia z pozycji tych, którzy wiedzą więcej od swoich uczniów i w pewnym momencie mierzą się z niebezpieczeństwem przekonania o własnej omnipotencji. Jednak pewne stwierdzenie tego, że wie się już wszystko, jest jednak wyjątkowo niebezpieczne. Ucząc się nowych rzeczy, korzystając ze szkoleń dla nauczycieli języka angielskiego, nie tylko się rozwijamy, ale też godzimy się na bycie nieperfekcyjnym. Widzimy horyzont nowych możliwości, który kusi i zachęca, żeby wejść na kolejną ścieżkę rozwoju. To zaś sprawia, że czerpiemy ze swojej pracy jeszcze więcej satysfakcji.

Talent Booster w Early Stage

W Early Stage jesteśmy przekonani, że nie ma skutecznej nauki, jeśli ci, którzy ją prowadzą, sami się nie rozwijają. Stawiamy na rozwój wszystkich, którzy tworzą nasze szkoły – od lektorów po zarządzających konkretnymi placówkami. Dla tych pierwszych przygotowaliśmy specjalny program Talent Booster, który poza rozmową z dyrekcją bądź metodykiem filii oferuje również możliwość wzięcia udziału w ponad 100 bezpłatnych szkoleniach i warsztatach dla nauczycieli języka angielskiego. To program, który pomaga początkującym, jak i tym znacznie bardziej doświadczonym.

Awans zawodowy, szkolenie kompetencji, a także budowanie pewności siebie – to wszystko lektorzy w Early Stage mogą osiągnąć dzięki Talent Boosterze. Warto jednak podkreślić, że kompetencje lektorskie można rozwijać także przez inne aktywności i narzędzia. Bardzo cennym impulsem do rozwoju mogą okazać się rozmowy z rodzicami i feedback od nich. Informację zwrotną można także zdobyć od uczniów. Hospitacje i wzajemne wizytacje zajęć, a więc współpraca między lektorami to kolejna cenna aktywność, która pomaga się rozwijać. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy się jedynie na nie otworzyć i przekonać się, jak wiele satysfakcji może dać nauka nowych umiejętności i poszerzanie kompetencji.

Przydatne linki:

👉Grupa na FB dla nauczycieli

👉Oferty pracy

👉Program Talent Booster

Komentarze

Artykuł 24 11

Czy franczyza to dobry pomysł, gdy straszy inflacja?

Nie da się ukryć, że sytuacja gospodarcza w naszym kraju ulega pogorszeniu. Inflacja obecnie jest na poziomie 17,2%. Jednak życie toczy się dalej i nie możem...
Czytaj więcej
Artykuł

Czy franczyza w edukacji to dobry kierunek?

Aby firma odniosła sukces, musimy liczyć się z tym, że na początku będzie to niełatwa droga pod górę. W końcu – cel osiągają ci najwytrwalsi. Nie inaczej jes...
Czytaj więcej
Inwestycje franczyzowe

Inwestycje, jakie czekają Cię przed otwarciem szkoły językowej i w trakcie jej działania

Otwarcie szkoły językowej, a także jej codzienne prowadzenie wiąże się z szeregiem inwestycji. O niektórych z nich musimy pamiętać już na samym początku drog...
Czytaj więcej